Lakierowanie proszkowe

Specjalizujemy się w lakierowaniu proszkowym elementów aluminiowych, stalowych i ocynkowanych takich jak: konstrukcje reklamowe, ogrodzenia, bramy, balustrady, drzwi stalowe, ławki, schody, urządzenia rolnicze itp. Posiadamy nowoczesny sprzęt i przestrzeń niezbędną do lakierowania przedmiotów o niestandardowych wymiarach, trudnych w transporcie, a także wymagających specjalnych zabiegów przygotowawczych.

Chcesz uzyskać WYCENĘ

napisz do nas !

lakiernia@elplast.com.pl

lakierowanie proszkowe - informacjePodstawowe informacje

Maksymalne wymiary malowanych proszkowo elementów: 120 x 180 x 700 cm.

Posiadamy szeroką gamę kolorów, którymi malujemy proszkowo (wzornik RAL), używając do tego farb tylko najlepszych producentów, gwarantujących wysoką jakość malowanych elementów.

Oferujemy również profesjonalne przygotowanie do malowania i oczywiście transport  malowanych elementów do i z naszej lakierni.

 

Proces lakierowania proszkowego

Przygotowanie powierzchni

Jednym z kluczowych elementów w procesie malowania proszkowego jest przygotowanie powierzchni do malowania. Od tego etapu zależy jakość powłoki lakierniczej (równy kolor, gładka i wytrzymała powierzchnia).

Proces ten obejmuje wiele zabiegów technicznych, uzależnionych od rodzaju powierzchni, a są to m.in.:piasek 
- odgazowywanie,
- suszenie,
- piaskowanie,
- odpylanie,
- odtłuszczanie,
- zabezpieczanie malowanych elementów środkami antykorozyjnymi,
- malowanie podkładem cynkowym.

Wybór rodzaju farby
Oferujemy szeroką gamę różnego rodzaju farb do malowania proszkowego:

  • epoksydowe, pozwalające osiągnąć twardą powłokę. Zastosowanie np.: armatura wodna i gazowa.
  • poliestrowo-epoksydowe, pozwalające osiągnąć powłokę odporną na podwyższoną temperaturę. Zastosowanie np.: grzejniki, lodówki, meble, obudowy maszyn i urządzeń, okucia, osłony bojlerów i ogrzewaczy, pralki, regały magazynowe, sprzęt gastronomiczny.
  • poliestrowe i poliestrowo-fasadowe, pozwalające osiągnąć twardą i trwałą powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Zastosowanie np.: markizy, parasole, meble ogrodowe, ościeżnice, parapety, poręcze, ramy rowerów, części motocykli i samochodów, rynny i elementy fasad budynków, skrzynki na listy, nośniki reklamowe, żaluzje aluminiowe, sprzęt rolniczy.
  • poliuretanowe, pozwalające osiągnąć wyjątkowo trwałą powłokę odporną na czyszczenie bardzo agresywnymi środkami chemicznymi bez uszkodzenia powłoki. Zastosowanie np.: antygraffiti, ramy rowerów.

Farby posiadają granulację w granicach od ok. 10 µm do ok. 100 µm.

Wybór koloru farbypaleta
Kolor farby do malowania proszkowego wybierany jest przez Klienta ze standardowej palety kolorów RAL.
Dodatkowo oferujemy możliwość tworzenia powierzchni:
- od gładkiej po chropowate,
- od cienkich do grubych,
- o różnej strukturze lub efekcie (metaliczny),
- o różnym rodzaju połysku (połysk, pół-połysk, satyna, pół-mat, mat).

powder-coating

Malowanie

Wybraną farbę proszkową nanosi się metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego bezpośrednio na powierzchnię bez stosowania farb podkładowych.

Proszek bardzo dokładnie przylega do malowanego przedmiotu, ponieważ posiada własności dielektryczne (cząstki farby naładowane są ujemnie, a przedmiot jest uziemiony przez co łatwo i równomiernie przywierają do powierzchni pokrywanego przedmiotu). Dlatego elementy malowane proszkowo muszą przewodzić ładunki elektryczne (wystarczy powierzchniowo).

Podawanie farby - proszku wspomagane jest sprężonym powietrzem, które dodatkowo wykorzystuje się do fluidyzacji proszku (materiał sypki nabiera cech materiałów ciekłych, gdzie zawiesina proszku w powietrzu staje się mieszaniną, którą można łatwo zaaplikować).

Utwardzanie
Na koniec pomalowany element trafia do specjalnego pieca (nasz pozwala na umieszczenie elementów o maksymalnych wymiarach 120 x 180 x 700 cm). Piec podgrzewa elementy do temperatury ok. 200 °C, aby ziarenka farby proszkowej ulegały stopnieniu i połączyły się, a następnie utwardziły. Samo wypalanie trwa ok. 20 minut.

Czas realizacjicalendar

Czas wykonywania usługi staramy się dopasować do potrzeb Klienta i zazwyczaj nie przekracza kilku dni roboczych.
Lakierowanie proszkowe - na tym się znamy!

Lakierowanie proszkowe


pozwala na stworzenie gładkiej i wytrzymałej powierzchni malowanych elementów, poprzez naniesienie farby (w postaci drobnego proszku) na metalowe elementy i utwardzenie termiczne powłoki, by tworzyła jednolitą, elegancką i trwałą powierzchnię, odporną na korozję.

Ekologia i bezpieczeństwo


Powłoki po malowaniu są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Farby posiadają atesty, pozwalające na kontakt z żywnością i wodą pitną. Również w trakcie malowania proszkowego nie stosuje się żadnych szkodliwych rozpuszczalników, a farba zostaje naniesiona jednokrotnie, co odpowiada grubości kilku warstw tradycyjnej farby rozpuszczalnikowej. Także proces utwardzania jest całkowicie ekologiczny, ponieważ podczas wypalania nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.